Андреа Калан щодо членства України в НАТО - Накипіло
Події

Андреа Калан щодо членства України в НАТО

  • Віктор Пічугін
  • 11 Липня 2023

Ми поговорили із представницею Держдепартаменту США Андреа Калан про те, чи будуть на цьому саміті НАТО представлені політичні рішення щодо членства України, що стає на заваді вступу України в Альянс під час війни та як можуть виглядати міжнародні гарантії безпеки для нашої держави.

Доброго дня. Раді вас бачити на саміті НАТО. 

Добрий день.

Цей саміт має бути історичним, бо на ньому ребром поставлене питання конкретних відповідей щодо членства України в НАТО. Причому План дій щодо членства — вже не така конкретна відповідь, адже, за даними журналістів, рішення було ухвалене ще в Осло. Чи є шанс на політичне запрошення України в НАТО та яка щодо цього позиція Сполучених Штатів?

Президент Байден ясно та неодноразово сказав, що Україна стане членом НАТО. Але зараз, на цьому саміті, не час обговорювати це. Тут треба обговорювати, який шлях потрібно пройти для членства. Саме це будуть розглядати сьогодні й завтра, особливо завтра, під час Ради Україна-НАТО. Потрібно пройти деякі етапи. Членство буде, постає питання «коли» та «як».

Скажіть, а які побоювання нині є у США? Адже ми бачимо, що побоювання про ескалацію наразі не надто актуальні. Доєднання Фінляндії додало понад тисячу кілометрів кордону росії з НАТО, проте пройшло без реальної протидії з боку рф. Які заперечення щодо політичного запрошення України? Чому не на цьому саміті?

Для НАТО п'ята стаття дуже багато означає. Альянс буде захищати кожен дюйм землі країн НАТО. Якщо Україна стане членом організації під час війни, це означає, що Альянс буде у відкритому конфлікті з росією. Альянс і США не хочуть прямого конфлікту з рф, але прагнуть бачити Україну в майбутньому членом НАТО. Для цього буде розроблений план, визначені етапи, які Україна має пройти. 

На саміті обговорюватимуть, як Альянс може підтримати Україну зараз, аби вона могла боротися на полі бою, щоб мати успіх у захисті своєї країни. І також будуть розмовляти, як допомогти Україні у довгостроковій перспективі. Як зробити так, аби Україна після війни могла захищати свою територію, як гарантувати її територіальну цілісність.

А чи відомо про моделі гарантій безпеки, які б дійсно діяли, а не були як Будапештський меморандум, який не спрацював, на жаль, під час вторгнення. Може, є якісь напрацювання: якою може бути модель безпеки для України?

Щоб Україна могла забезпечити свою територіальну цілісність і суверенітет, щоб українці жили спокійно та не думали, що в майбутньому агресор може вторгнутися в їхню країну, США продовжуватимуть надавати воєнну допомогу. А також і партнери НАТО. Будемо працювати, аби була більша військова сумісність, продовжувати тренінги тощо. Є ціла низка заходів, які США та партнери реалізують, і саме про це говоритимуть на саміті у Вільнюсі.

Дякую. Ви говорили про п'яту статтю, що НАТО доведеться вступити у війну в разі прийняття України. А чи не є п'ята стаття для росії, навпаки, такою загрозою, через яку їй доведеться припинити війну? Бо вочевидь рф не справляється з війною проти України, а воювати з Альянсом в неї точно не вийде. Чи не розглядали вступ України до НАТО саме як шлях до закінчення війни?

Ми бачимо, що росія створює загрозу не лише для Європи. Війна в Україні впливає на на безпеку всього світу. Саме через це тут, у Вільнюсі, збираються не лише лідери країн Альянсу, а також уже вдруге доєднуються країни Тихоокеанського регіону: Японія, Південна Корея, Австралія, Нова Зеландія. Вони збираються, аби говорити про безпеку не лише у Північноатлантичному регіоні, а й у всьому світі. 

Окрім України, питання про політичне рішення активно піднімали інші країни, які є членами Альянсу: наприклад, Литва. Якщо Україна, попри великі очікування, не отримає чіткого плану дій на цьому саміті, на яку реакцію Сполучені Штати очікують від України та цих членів Альянсу, що активно просувають членство України в організації? Чи не може це бути розцінено, як нерішучість Альянсу?

По-перше, наші партнери в Україні мають знати і знають, що США їх підтримуватимуть стільки, скільки потрібно. Будемо допомагати сьогодні, завтра, післязавтра, до кінця війни та надалі. Тому що ми хочемо бачити Україну квітучою, демократичною та суверенною країною. 

Завтра на цьому саміті президент Байден зустрінеться з президентом Зеленським. Вони відкрито обговорять ситуацію. І це важливо, що у них є можливість за закритими дверима її розглянути, коли немає преси та інших людей. Нам потрібно почекати до завтра, коли після зустрічі буде видане комюніке, аби побачити конкретні подальші кроки. Ми дізнаємося, що саме обговорювали на цій зустрічі, на двосторонній зустрічі США та України. 

Добре, дуже дякую вам за відповіді та що знайшли час на це інтерв'ю. Плідної роботи і гарного дня вам.

Дякую.

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО, щоб бути в курсі свіжих новин

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО

Оперативні та перевірені новини з Харкова